Fatı'nın Çerçevesi


Çocuklugumda saten,ipek ve opel kumaslar verevden 1-2 cm eninde uzunca kesilir, yikanir, ütülenir ve istenilen ebatlarda gül sekilleri yapilirdi..O dönemde konfeksiyon giyim seyrek oldugu için elbiselerin tamamina yakini terzilere diktirilir veya evlerde dikilirdi. Gelin olacak kizlara 4-5 takim elbise dikilmeli ve ayni zamanda bu elbiselerçok güzel ve modelli olmaliydi. Iste ben yukarida tarif ettigim o güzel gülleri bu elbiselerin üzerinde görürdüm.
Simdilerde ise ipek kordelalar aldi o gül yapilan satenlerin, ipeklerin, opellerin yerini. Düsünüyorumda ne kadar da kolaylasti bu el isleri öyle degil mi?Bugün, her ailede mutluka kordela isi, bohça, masa örtüsü, duvar panosu, vs.. görüyorum. Begeniyle izledigim bu kordela isini öyle bir yerde kullanmaliydim ki hem bana zevk versin ayni zamanda beni anlatsin. Ve nihayet aradigimi buldum, ahsap isleriyle ugrastigim için elimde olan ahsap çerçeveyi kullanabilirdim, öyle de yaptim.

Çerçeveyi once siyaha boyadim, sonra vernikledim, vernik kurumadan sim serptim. Siyah saten kumastan kafamda tasarladigim motifleri çerçevenin üzerine fimo yardimiyla yapistirdim. Hamurun görünen yerlerini siyaha boyadim, hamurun fazla kalan kisimlarinida dibinden keserek siyaha boyadim.
              Bilgi :    Verniklenmis ahsaba herhangi birsey yapismaz, yapismasi
                           için yapistirilacak zemindeki vernigin kazinmasi gerekir ki
                           istenilen obje yüzeye  yapissin. Bu teknigi istediginiz 
                           herhangi bir yüzey içindedeneyebilirsiniz.
Sertlestirici tutkal yardimiyla kordela motiflerinin heryerini bir kaç kere tekrarlamak üzere islatip kuruttum, en sonunda sprey vernik yardimiyla son halini verdim. Ben oglumun resmini koymayi düsünüyorum, sizde sevdiklerinizin resmini koyarsiniz…

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !